Mieć czas na...

Photo by Ales Krivec on Unsplash

Według definicji czas jest wielkością fizyczną (możliwą do określenia ilościowo, przynajmniej w teorii) determinującą kolejność zdarzeń oraz odstępy między tymi zdarzeniami. Niezwykle często pojęcie czasu poddawano rozważaniom filozoficznym, co jest w pełni zrozumiałe. Śmiem twierdzić, że każdy w mniejszym bądź większym stopniu analizował czas patrząc przez pryzmat np. wydarzeń, które na przestrzeni lat wpływały na nasze życie. Czas w moim przekonaniu to najcenniejszy skarb jaki posiadamy, mimo że zdarza się nam go nie doceniać, czy cierpimy na jego chroniczny brak pędząc każdego dnia na "złamanie karku" w wirze codziennych obowiązków. Czy marnujemy czas?

W dniu narodzin każdego człowieka początek ma osobista linia czasu, której koniec nie jest nam znany, więc powinniśmy w najlepszy dla siebie sposób go wykorzystać. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na kilka niezwykle ważnych pytań. W jaki sposób chcę wykorzystać dany mi czas? Czy jestem zadowolony ze swojego życia? Czy chcę coś zmienić? Czy obecne warunki, w których przyszło mi egzystować pozwalają na rozwój, zdobywanie kolejnych celów, bądź umożliwiają spokojne, wygodne życie? Niestety nawet nasz najlepszy plan niejednokrotnie przy zderzeniu z rzeczywistością legnie w gruzach i tylko od indywidualnych predyspozycji zależy, czy ewentualną porażkę potrafimy przekuć w późniejszy sukces.

Photo by Ben White on Unsplash

Mieć czas na…? Jak wiadomo nie samą pracą człowiek żyje. W większości przypadków to czym się zajmujemy zawodowo nie odzwierciedla w żadnym stopniu naszych zainteresowań i pragnień. Dlatego też zmierzamy do zakładu pracy, by odrobić swoje, zarobić na życie, na spłatę kolejnej raty kredytu itd. Oczywiście nasze obowiązki się na tym nie kończą, lecz czy jesteśmy wstanie znaleźć każdego dnia chwilę dla siebie? Możliwość realizacji naszych pasji, ulubionych czynności nie tylko wprowadza nas w lepszy nastrój, ale także redukuje poziom nagromadzonego stresu. Robienie tego, co sprawia nam radość, satysfakcję, przekłada się również w pozytywny sposób na nasze postrzeganie świata, przez co łatwiej radzimy sobie z napotkanymi problemami, trudnościami.

Realia? Pozwolę przytoczyć w tym miejscu przykład autora niniejszego tekstu, czyli siebie. Moją pasją jest herbata, prowadzę blog Herbaciane Podróże oraz zgłębiam tajniki krzewu Camellia sinensis czerpiąc radość z każdej chwili przy aromatycznym herbacianym naparze. Prócz tego uwielbiam pisać, dlatego też powstał blog Bezmiar Słów. Niestety nie zawsze jestem w stanie wygospodarować czas, by móc w pełni poświęcić się temu, co lubię, co kocham. Jest to przyczyną dość rzadkich publikacji na blogach, mimo starań wiele tematów utrudnia mi chociażby na chwilę zasiąść do laptopa, by napisać przynajmniej kilka zdań na wybrany temat. Jak to zmienić? Może macie własne triki umożliwiające zyskanie paru wolnych chwil w ciągu dnia?

Komentarze

Copyright © Bezmiar Słów