Blog, czas start!

Photo by Arnel Hasanovic on Unsplash

Chcę założyć własnego bloga, tworzyć unikatowe treści, wyrażać poglądy, a w ostatecznym rozrachunku zdobyć jak najwięcej osób odwiedzających, by mój wysiłek został dostrzeżony. To tylko kilka myśli, jakie przychodzą do głowy osobie rozpoczynającej podróż z blogowaniem. W momencie, gdy odważymy się postawić ten pierwszy krok zauważamy, że prócz wzniosłych idei pozostaje do "ogarnięcia" szereg spraw, także natury technicznej, które często pochłaniają więcej czasu niż pierwotnie zakładaliśmy. Nie zmienia to faktu, że każdy musi przejść tę drogę, by uzyskać zadawalający efekt.

Pierwszym punktem na naszej liście jest wymyślenie, określenie, co chcę przekazać przyszłym czytelnikom, co będzie stanowiło podstawę wszystkich późniejszych postów. Gdy już z tym się uporamy czas na wymyślenie prostej, łatwej do zapamiętania nazwy. Najlepiej nie uwzględniającej polskich znaków, ponieważ w przyszłości pojawią się trudności np. z doborem odpowiedniej czcionki. Niestety dobrze o tym wiem, posiadam dwa blogi, w których zawarłem literę ó, ż, ł (Herbaciane Podróże/Bezmiar Słów), jednym słowem koszmar. Nie powielajcie moich błędów.

Następnie pojawia się odwieczny dylemat WordPress, czy Blogger? Nie ma najmniejszych wątpliwości, że WordPress daje użytkownikowi więcej możliwości, aczkolwiek Blogger także ma swoje zalety i to od indywidualnych preferencji zależy, co wybierzemy. Powstało wiele artykułów rozważających to zagadnienie, warto się z nimi zapoznać nim podejmiemy ostateczną decyzję.

Photo by Kaitlyn Baker on Unsplash

Kolejny etap to dostosowanie wyglądu bloga do naszych potrzeb, należy zastanowić się, jak najlepiej zaprezentować oferowane przez nas treści, nie zapominając o funkcjonalności i szybkości ładowania strony. Nie musimy ograniczać się jedynie do standardowych motywów, wiele stron oferuje za darmo, bądź do kupienia w przystępnej cenie szablony znacząco podnoszące standard witryny. Sam korzystam z tego rodzaju usług.

Pozostaje kwestia, czy chcemy zainwestować we własną domenę np. .com; .pl? Moim zdaniem warto wykupić tę usługę u jednego z dostępnych na rynku polskim dostawców. Przede wszystkim zdobywamy swój unikatowy adres, który łatwiej zapamiętać niż chociażby bezmiarslow.blogspot.com. Dodatkowo blog zyskuje wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Oczywiście nie można zapomnieć o mediach społecznościowych, które nie tylko będą zrzeszały osoby zainteresowane naszą twórczością lecz także posłużą nam za darmowe miejsce reklamy np. poprzez liczne grupy tematyczne stworzone dla blogujących, czy popularne hasztagi.

Photo by Carlos Muza on Unsplash

Przydatne narzędzia to z pewnością:

- Google Search Console - tworzenie mapy witryny, indeksowanie utworzonych stron, analiza skuteczności (wyświetleń, pozycji w wyszukiwarkach),

- Google Analytics - monitoruje ruch na stronie, przez co jeszcze lepiej możemy dostosować naszego bloga do potrzeb potencjalnych użytkowników.

Z grubsza to wszystko, więc nie pozostaje nam nic innego jak tworzyć treści na wybrany przez nas temat. Chciałbym przygotować kilka postów rozwijających poruszone zagadnienia zawarte w tym wpisie, rozpoczynając od pomysłów na bloga, wyboru odpowiedniej nazwy, czy pokonaniu niemocy twórczej. Kończąc rozważania na sprawach natury technicznej, czyli w jaki sposób poradzić sobie z Google Search Console i Google Analytics, jak dodać Page Plugin FB, czy aplikację Messenger do bloga od strony platformy Blogger. Wszystko zależy od Was, czy będziecie zainteresowani tego typu serią.

Komentarze

Copyright © Bezmiar Słów